Yazılımda Tsunami Dalgası

yazilimda-tsunami

Hızlı gelişen bilişim sektörü dördüncü sanayi devrimi ile birlikte yazılım alanında tsunami dalgasının habercisi. Yazılım alanında yaşanacak bu tsunamiye hazırlıksız yakalananların sektörde rekabet şansları dahi olmayacak. Durum bu kadar abartılmalı mı, sorusunun cevabını sayısal olarak ifade etmeye çalışalım.

Dünyada yaklaşık olarak 7.2 milyar insan yaşıyor. Mobil abone sayısı ise dünyadaki insan sayısına eşit ve yakında geçmeye hazırlanıyor. Çünkü nesnelerin interneti ile birlikte etrafımızda bulunan bütün cihazlar mobil hatlar üzerinden internet ekosistemine dahil oluyor. Dünyamız çok hızlı bir şekilde dijitalleşiyor ve bilişim sektörü bütün sektörlerin lokomotifi olmaya başlıyor. Ülkemizde geniş bant abone sayısı 50 milyona dayandı.

Bilişim sektörünün dünyadaki büyüme hızına baktığımızda ise dünyanın ekonomik olarak büyüme hızının yaklaşık dört katı oranında büyüyor. Ülkemizdeki bilişim sektörünün büyüme hızı ise yıllık yüzde 10’un üzerinde.

Yazılım sektöründeki bu büyümenin etkisi istihdam alanında ise yetişmiş eleman ihtiyacı olarak görülmekte. Ülkemizin şu anda 70 bin bilişim uzmanı açığı gerekli önlemler alınmazsa 2023 yılında 300 bin olacak. Bu durum ABD’de içinde geçerli. ABD’nin 2025 yılına kadar 1 milyon 400 bin bilişim uzmanına ihtiyacı varken bu rakamın sadece 400 binini kendi imkanlarıyla yetiştirebilecek konumda.

Bu nedenle son dönemlerde ABD’de çocuklara yönelik yazılım eğitimi çalışmalarına ağırlık verildi. Bu çalışmalara Google, Microsoft, Apple ve Facebook gibi internet devleri de destek vermekte. Çocuklara yönelik yazılım eğitimine yönelik bu yatırımlar Avrupa’da görülmekte. Yazılım eğitiminin ana okulu düzeyinde verilmesine yönelik çalışmalarda başlamış durumda.
Önümüzdeki ayda geçiş yapacağımız 4.5 G teknolojisi ile birlikte ekonomimizin lokomotifi konumuna gelebilecek yazılım alanında bu fırsatı kaçırmamak için, çocuklara yazılım öğretme konusunda gerekli düzenlemeleri yapmamız gerekmektedir.
Dördüncü sanayi devrimi ile birlikte kullandığımız her şey dijitalleşirken, nitelikli üretim yeteneğine sahibi olan ülkeler kazanacak. Sanayinin hammaddesi yazılım olacak ve buna şimdiden hazırlık yapmazsak bu tsunami dalgası bizi olumsuz olarak etkileyecek. Bizi bu dalgadan ise çocuklara yönelik yazılım eğitimi sayesinde erken yaşta bu konuda yetiştirdiğimiz çocuklarımız kurtaracak.

Yazılım eğitimi ile birlikte çocuklarımız aynı zamanda farklı düşünme, analiz becerisi ve öğrendikleri bilgileri sentezleme yeteneğine sahip olacak. Bu sayede çocuklarımızın kişisel başarıları da artacaktır.

Çocuklarımız teknolojiyi çok seviyor ve hızlı öğreniyor. Onların bu ilgi ve sevgisini çocuklara yönelik yazılım eğitimleri ile birlikte doğru şekilde yönlendirdiğimiz zaman, kişisel gelişimleri hızlanacaktır. Bu eğitimler ile bir sistem içerisinde bulunan hatayı bulup onarmak, birlikte çalışmak, yaratıcılık, iletişim ve yılmadan devam etmek için kazanımları da olacak.
Hızlı büyüyen bilişim sektörü içerisinde her geçen gün yeni alanlar gelişmekte ve istihdam ihtiyacı artmaktadır. Ülkemizde işsizliğin çift hanelere çıktığı günümüzde yazılım sektörüne yapılacak yatırımların önemi büyük. Gelecek tsunami dalgasının tehdidi altındayken bu konudaki eğitim faaliyetlerini ilk okul düzeylerine indirmemiz gerekmektedir. Geleceğimiz için, geleceğimiz olan çocuklara yönelik yazılım eğitiminin önemi büyük. Bu konuda farkındalık ortaya koymak ise hepimizin görevi.

The message will be closed after 20 s