Okullara Kitapları Atıp Deney Yapmaları Söylendi

Öğrenciler uygulamalı bilime ihtiyaç duyuyorlar çünkü  futbolu okuyarak öğrenemeyecekleri gibi, bilim yapmayı da kitaplardan öğrenmiyorlar. Bu yüzden İngiliz Bilim Birliği’nden Katherine Mathieson okullara kitaplardan kurtulmalarını söylüyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre okullar, küçük yaştaki öğrencilerini yüzüstü bırakıyorlar. Çünkü onları bilimin bir parçası yapmak yerine, bilgileri kafalarına zorla sokmaya çalışıyorlar.

İngiliz Bilim Birliği yönetici şefi Katherine Mathieson, İngilizce ve matematiğe verilen önemin bilim yapmaya verilmediğini söylüyor.

Bilim yapmayı furbol öğrenmeye benzeten Mathieson, tıpkı futbolun kitaplardan öğrenilemeyeceği gibi, bilim yapmak da kitaplardan öğrenilemeyeceğini vurguluyor.

Time dergisinin Eğitim Eki’ne konuşan Mathieson; “Bilim nedir? Sizi kusma noktasına getiren bir bilgi yığını mı ? Yoksa bilgiye ulaşmanızı sağlayan test ve eleme aşaması mı? Birçok bilim insanı size bilimin sadece gerçeklerden oluşmadığını, önemli olanın bu bilgiye ulaşma yolu olduğunu söyleyecektir.” diyor.

Mathieson, şu anki eğitim sisteminin, öğrencilerin bilimsel düşünmeyi öğrenmelerini ve uygulamalı bilimle sorun çözmeleri gerektiğini söylerken şöyle devam ediyor;” Bilimsel olarak nasıl öğreniyor ya da bilimsel olarak nasıl düşünüyoruz? Belki de en önemli soru nasıl öğretiyoruz? Herkes deneysel öğrenmenin ellerinizi kirletmekle ve hata ya da kriz anında durumu nasıl yaklaşacağınızla ilgili olduğunu vurguluyor. Kimse sizden günlerce kitap okuyarak futbol öğrenmenizi beklemiyor. Dışarı çıkıyorsunuz ve oynuyorsunuz. Henüz ufak yaşlarda yetenekleri gelişmemiş olan çocuklar, resim çizmeye ve yazmaya başlıyorlar. Çocukların sadece bilgiyi öğrenmeye değil, onlara ulaşabilmeyi öğrenmeye de ihtiyaçları var.”

Mathieson kendi bloğunda:” Başarı kimin bilimsel düşünceye en yatkın olduğunun ölçüsü değil. Ancak şu an elimizdeki en iyi veri bu. Eğer genç insanlar bilimi kendi başlarına deneyimlerlerse, bilimi sadece bir bilgi yığını olarak görmeyen bir nesil yetişecektir.” dedi.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/education/education-news/science-experiments-gcse-schools-textbook-learning-british-association-katherine-mathieson-a7737306.html

The message will be closed after 20 s