Temel Ölçme Testi Düşüşte

Eğitim bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, bu sene İngiltere’deki Temel Ölçme Testleri, gelişimi değerlendirmek için bir ölçü sağlamadı. Eğitim departmanının dediğine göre bu testi bir ölçü olarak görmek, haksızlığa neden olacak.

Okulların kullnabileceği 3 farklı test sistemi var fakat çalışma idda ediyor ki bunlar efektif bir şekilde karşılaştırılamaz.

Müdürler birliği ise yaptığı açıklamada; “Biz size bunun olacağını söylemiştik demekten kendimizi alamıyoruz.” dedi.

Temel Ölçme Testi denen ve ilk okula giriş yapan çocuklara uygulanan bu uygulama, ilk okul boyunca öğrencilerin başarılarını ölçme niyetindeydi.

Uygunsuz

Ancak bu uygulama Müdürler Birliği tarafından eleştirildi ve henüz okula yeni başlamış olan çocukların böyle testlere ihtiyaçları olmadığını söyledi.

Eğitim Bakanlığı da geri adım atarak bu seneki testi bir ölçü olarak kabul etmeyeceklerini ancak yayınladıkları belgede bu üç testi birbirleriyle karşılaştırabilmek için bir komisyon kurduklarnı söyledi.

Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada; “Çalışma gösterdi ki sonuçlar, okula yeni başlayan öğrenciler için doğru bir başlangıç noktası oluşturacak karşılaştırmayı veremiyor.” dedi. “Bunun ışığında, bu seneki Temel Ölçme Testi’ni bir kriter olarak göz önüne almayacağız. Bunu yapmak okullara haksızlık oldurdu.”

Standartlar ve Test Kurumu ise okur yazarlık ve pozitif ilimlerin testi için 3 farklı test kullanıldığını ve bunların birbirleriyle doğru karşılaştırılamayacaklarını söyledi.

Okullar ise Durham Üniversitesi’nin Centre for Evaluation and Monitoring(CEM) ya da National Foundation for Educational Research (NFER) testlerinden istediklerini seçebiliyorlar.

Çalışma gösterdi ki benzer yetenekli çocuklar, aldıkları teste göre farklı sonuçlara ulaşabiliyorlar. Öğretmenler Birliği Başkanı ise bu durum hakkında; “Devletimiz birbiriyle karşılaştırılamayan testleri yürürlüleğe sokarak, kendisinin hakkından geldi. İlerleyişi görebileceğimiz ve okullar arasında karşılaştırma yapabileceğimiz bir sistem yok. Bu durum tamamen, neyin uygun olacağını bilen insanlara danışılmadığından başımıza geldi.” dedi. Milli Öğretmenler Konseyi ise Paskalya tatilinde sistemi eleştirdi. Konsey, düzenlediği kampanyanın hükümetin bu durumu daha fazla sürdürmemesi gerektiğini ve bu testlerin en başından beri yapılmaması gerektiğini fark ettirdiğini söyledi.

Temel Ölçüm için yaygınlıkla kullanılan Erken Başarı, testin kendileri tarafından yapılacak versiyonunu sunacaklarını söyledi.

Buna karşılık eğitim departmanı ise; hala Temel Ölçme Testlerine bağlı olduklarını ve öğrenciliğin ilk yıllarında gelişimi en iyi şekilde ölçecek olan testi aradıklarını söyledi.

Sonuç olarak, okullar seneye istedikleri testleri alabilecekler ancak bunlar bir değer teşkil etmeyecek.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/education-35989662

The message will be closed after 20 s