Daha Yüksek Eğitim Standartı için: Ölçülebilirliği Geliştirmek

Öğrencileri sistemin kalbine nasıl yerleştirebiliriz? Efektif öğrenim için hazırlanan ve birçok akedeminin de kabul ettiği çift taraflı iletişim temeline dayanan ve öğrencilere daha fazla sorumluluk veren takip sistemi sayesinde.

Bu sistem sektör içinde kabul görürken ve öğrenci-kurum arasındaki ilişkiler kuvvetli ve transparan da olmasına rağmen, henüz bilgi eksikliğinden dolayı sistem içine girmemişler de bulunuyor. Ancak bu praktik, sistem içinde yer alınarak hem öğrenciler hem de hisse senedi sahipleri tarafından öğrenilebilinir.

Öğrencileri yüksek öğretimin kalbine yerleştirmek için üniversiteler, akademik değerlendirme sürecini kesinlikle incelemeli ve geliştirmeliler. Öğrencilerin nasıl öğreneceklerine ve geleceklerine yaptıkları yatırımın ölçüsünü belirlemek için yapılan çalışmaları takip etmelerini istemek mantıksız değil. Eğitimde sev ya da terk et yaklaşımı, üniversitelerin istedikleri sonucu almalarındaki en büyük engeli teşkil ediyor.

2011’de uzaktan eğitim merkezleri, üst düzey akedemisyenler ve öğrenci temsilcilerinden, akedemik değerlendirme hakkında bilgi aldı. Bu araştırma, sektörün akedemik değerlendirmenin gelişmesi için aşılması gereken sorunları ve diğer üniversitelerinin bunları nasıl aştıklarını belirtti.

Geridönüş Oranını Arttırma İhtiyacı

Kurs ve ders geri dönüşlerini anketlerle yapmaya çalışan üniversiteler, iki sorunla karşılaşıyor. İlki öğrencilerin öğrenme kalitelerini anlamalarını sağlayacak anlamlı geri dönüş alınamıyor. İkincisi ise anketlerin yapılmıyor oluşu.

Coventtry Üniversitesi, anketleri kağıda dökerek geri dönüşlerini arttırdı. Üniversite Profesörü Ian Marshall; “Online olarak anket yapmayı denedik ancak geri dönüşler tam bir felaketti. Biz de klasik yönteme yani kağıt-kaleme döndük. Geri dönüşler oldukça iyi. En fazla iki hafta içinde sonuca ulaşabiliyoruz.” dedi.

Öğrenci Geri Dönüşü Gelişimi İhtiyacı

Uluslararası Öğrenci Birliği eğitim ve kalite başkanı Alex Bols, sıklıkla bu ankete katılan öğrencilerin bu anket sonunda ne değiştiğine dair bilgi almadıklarını, öğrencilerin üniversitelerine sağladığı bu geribildirim sayesinde ne değiştiğini ya da değişmediğini bildirmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca bunun her şey bittikten sonra yapılan otopsi değil, öğrenme süreci içinde aktif bir alışveriş olması gerektiğini vurguladı.

Geridönüş Hızını Arttırma İhtiyacı

Geridönüş zamanı hayati önem taşıyor. Ancak genellikle verilerin girilmesi ve yorumlanması için zahmetli ya da bürokratik bir süreç bu işlemi yavaşlatıyor. Sonuç olarak gelen geribildirimler iş işten geçtikten sonra değerlendirilir.

Machester Metropolitan Üniversitesi eski dekanı Huw Morris, anketi cep telefonlarına göndererek başarı elde etti ve yenilikçi teknolojiler bu durumun üstesinden gelmede insanlara yarar sağlayacağını gösterdi. Huw Morris; “Yenilikçi teknolojilerin bizleri ileri taşıyacağına ve anketlerin başarılı olmalarını sağlayacağına inanıyorum ve sektörün online cihazları kullanarak istenilen sonuçları alabileceğini düşünüyorum.”dedi.

Anket Yönetimi Geliştirme İhtiyacı

Üniversitelerin anketlere daha tutarlı yaklaşmaları gerekiyor. Farklı departmanların yürüttüğü aynı anket üniversitelere bir getiri sağlamıyor. Bu aynı zamanda temel bilgi eksekliğini, karışık geribildirimleri ve güvenilir olmayan dataları da beraberinde getiriyor.

Londra Şehir Üniversitesi bu durumun önüne geçmek için, merkezi bir şekilde yönetilen ve her öğrenciye aynı sorunun sorulduğu bir anket hazırladı. Swansea Üniversitesi’nden Prof. Alan Speight; “Geribildirimlere göre şekillenen birleşmiş bir anket şekillendirebiliriz. Bu da sorunu çözmemizi ve stabilliği sağlar. Her kurumun kendine özel hazırladığı sorular olmalı ve kurumlara istedikleri soruları eklemek için boş yerler verilmeli.” dedi.

Öğrenci Deneyimi Geliştirme İhtiyacı

Öğrenim ücretlerindeki artış ve öğrencilerin eğitimde daha aktif olmaları, üniversitelerin kalite konusunda daha şeffaf ve hesap verebilir bir noktada olmalarını gerektiriyor.

Leicester Öğrenci Birliği Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Alex Nutt; “Bence öğrenciler, okullarının onların kaygılarını ciddiye aldıklarını bilmek  ve eğitimin çift taraflı yürütülen bir işbirliği olduğunu, bunun sadece bir para alışverişi olmadığını bilmek istiyorlar.” diyor. Buna ek olarak Londra Üniversitesi öğrenim geliştirme direktörü Prof. Susannah Quinsee; “Üniversiteler, öğrencilerinin program tasarımında daha aktif olmalarına ihtiyaç duyuyor ve değerlendirme ve geri bildirimler bunun bir parçası. Ancak öğrencilerin, hangi bilgiyi değerli bulduklarını bildirmek için üniversitelerle birlikte çalışmaları gerekiyor. Neyi yararlı buldular, beklentileri nelerdi ve bunlardan daha önemlisi onlara anlamlı gelen şey neydi okulların bunları bilmesi gerekiyor.” dedi.

Kısacası, öğrencileri eğitim sisteminin merkezine koymak efsanesi gerçekleştirilmek isteniyorsa, bunun bireysel kurumlarda hemen başlaması gerekiyor. Geribildirimleri sağlamak ise öğrencilerin gerçekte neyi önemsediğini bilmek için biçilmiş kaftan.

Kaynak: https://www.theguardian.com/higher-education-network/blog/2011/dec/20/higher-education-course-evaluation-feedback

The message will be closed after 20 s