Son günlerde çok dile getirilen 4. endüstriyel devrim, mevcut sanayinin dijitalleşme ve bilgisayarlaşma yönünde teşvik edilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması projesidir. Bu proje ile makineler çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle “Nesnelerin İnterneti” aracılığı ile iletişim kurabilecekler. Kısacası Endüstri 4.0, gömülü sistem teknolojisiyle akıllı ürün üretim süreçlerini birleştirecek, yeni bir teknolojiyi ortaya çıkaracak, bu teknolojiyi iş modellerine, üretim zincirlerine ve sanayiye aktaracaktır.

Dördüncü Sanayi Devrimi veya Endüstriyel Devrim de diyebileceğimiz Endüstri 4.0’ı sadece teknolojik devrim olarak görmemek gerekir. Yeni bir çağ açacak olan bu devrimin başarı ile tamamlanması için önkoşul eğitim konusunda bir devrimin başlatılmasıdır. Çünkü Endüstri 4.0, sadece somut olarak gelişmeyi değil hem bu teknolojiyi üreten personelin hem de bu teknolojiden faydalanacak bütün insanlığın eğitimini ve bilinçlenmesini de en önemli hedefler arasında tutmaktadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için uygun eğitim stratejileri ile birlikte iş yerinde sürekli öğrenmeyi sağlayacak çalışma yöntemleriyle hem üreticiyi hem de bu teknolojiyi kullanacak olan tüketiciyi bilinçlendirmek önem taşımaktadır.

Endüstri 4.0’ın gerçekleri üst düzey düşünme becerilerine sahip bireyler ve kurumların gerekliliğini ortaya koymaktadır. EDUGINEER ekibi olarak bu yolculuğa çıkış noktamız da tam burasıdır. Bizim araştırma, danışmanlık ve eğitim anlayışımızda çözümlerin probleme özgü değil kişi ve kurumlara özgü geliştirilmesi temel prensibimizdir. Eğitim ve mühendisliği birleştirerek bu devrime uyum sağlaması ve katkı vermesi gereken bireylerin ve kurumların oluşumunu planlamak ve yön vermek istiyoruz. Çünkü ekip olarak işimiz de, derdimiz de, umudumuz da EĞİTİMDİR! Bu devrime uyum sağlayacak ya da yön verecek bireylerin ve kurumların gelişimi düşünülmesi, planlanması ve uygulanması gereken hayati bir konudur. Öğrenen organizasyon yerine düşünen organizasyonların konuşulma vakti gelmiştir. Öğrenme tüketimin başlangıcıdır; düşünme ise üretimin ilk durağıdır.

Yrd. Doç. Dr. Bülent Alcı

Eğitim Bilimleri / Eğitim Programları ve Öğretim
Eğitim Bilimleri / Eğitim Programları ve Öğretim

Doç. Dr. Hakan Karataş

Eğitim Bilimleri / Eğitim Programları ve Öğretim
Eğitim Bilimleri / Eğitim Programları ve Öğretim
The message will be closed after 20 s